#61
σφυρίζων

Καλημέρα Μπετατζή.

Η βαθμολογία κόπηκε και τέλος, αυτό είναι και σ΄ όποιον αρέσει.

Μπετατζής

Προτρέχεις. Όπως μας πληροφορεί η συντακτική ομάδα, η αξιολόγηση λημμάτων έχει διακοπεί προς το παρόν:

Η βαθμολογία λημμάτων και ορισμών σταματά, τουλάχιστον προς το παρόν.

Εδώ

Και οι χρήστες καλούνται να εκφράσουν τις απόψεις τους (εξού και αυτό το νήμα) ώστε να ληφθεί η σχετική οριστική απόφαση εν ευθέτω:

μπορείς αν θές και ώς χρήστης να συμμετέχεις σε σχετικές συζητήσεις στο φόρουμ, κάποτε θα πάρει το ζήτημα «αξιολόγηση ορισμών» προτεραιότητα

Βίκαρ, εδώ

Μακριά από το σάη τα "αποφασίζομεν και διατάσσομεν".

#62
σφυρίζων

Ένα μικρό απντέη για τις απόψεις που έχουν κατατεθεί:

Έξι υπέρ της αριστείας (Σούλτω, ο Δων Μήτσος, vanias, ahaios, HardcoreGR, η αφεντιά μου)

Τέσσερεις κατά των καλλιστείων (deinosavros, μπετατζής, Βίκαρ και Γαλαδριήλ)

Ένας σλανγκοκουβέλης (Κχαν)

#63
vikar

Να πώς κάτι στα του δονμήτσου, εδώ.

Συνεπώς το σάη, «εκ κατασκευής», δεν μπορεί να γίνει ένας επιστημονικός, γλωσσολογικός χώρος, ούτε καν να δώσει εύκολα και άκοπα στοιχεία σε κάποιους ερευνητές ή μελετητές της γλώσσας. Μπορεί, όμως κάλλιστα, να δώσει υλικό, σε όποιον θέλει να ασχοληθεί σοβαρά και κυρίως να κοπιάσει.

Συμφωνώ, έτσι είναι μέχρι στιγμής το σάιτ. Όμως υπάρχουνε σαφείς ιδέες να προστεθούν στοιχεία σ' αυτό, που να εξυπηρετούν πολύ καλύτερα (και ασφαλώς όχι τέλεια) τους όποιους εξωτερικούς, αλλα καί εσωτερικούς, ερευνητές ή μελετητές της γλώσσας, και μάλιστα παράλληλα με τον ως τώρα χαρακτήρα του.

Τέτοιες ιδέες υπάρχουνε πολλές, αλλα στο μέτρο που μιλάμε σ' αυτό το θέμα για αξιολόγηση, να παραθέσω έστω δύο (τά 'χω ξαναγράψει, αλλα δέν φταίν οι νέοι χρήστες να πρέπει να διαβάζουνε κατεβατά ετών και ετών, σόρι απ' τους παλιούς):
(α) βαθμοδότηση απο τους χρήστες και τους επισκέπτες, σε μία κλίμακα του τύπου «το ακούω συχνά/σπάνια/ποτέ (εννοείται: το λήμμα με τη σημασία που δίνεται σ' αυτόν τον ορισμό)»
(β) βαθμοδότηση αυτόματη απο το σύστημα, με βάση το πόσο χρησιμοποιείται ο ορισμός για το λήμμα ήδη μέσα στο σάιτ (καταβάση, να μετριούνται οι σύνδεσμοι που στέλνουνε σ' αυτόν τον ορισμό).

Πιστεύω πως η (όποια) βαθμολογία μπορεί να βοηθήσει λίγο στο «κοσκίνισμα».

Η βαθμολογία με την παλιά έννοια, αποδείχτηκε πολύ λίγη και πολύ παραπλανητική γι' αυτήν τη δουλειά. Κάτι που δυστυχώς δέν έχει τονιστεί όσο πρέπει (ίσως γιατι σε κάποιους, όπως σε μένα, φαίνεται προφανές), είναι οτι οποιαδήποτε βαθμολόγηση στατιστικού τύπου είναι αξιοπιστότερη όσο μεγαλύτερο είναι το στατιστικό δείγμα. Στη βαθμολογία που είχαμε ως τώρα, το μεγαλύτερο νούμερο ήτανε ένα εβδομηντάρι στο καραφλάζ (γράφονταν κάποιοι χρήστες μόνο και μόνο για να βαθμολογήσουνε αυτόν τον ορισμό, ποτέ στο σλάνγκ δεν συχνάζαμε στην πραγματικότητα ενεργά τόσοι άθρωποι), και μετά η συμμετοχή έπεφτε απότομα σε τριαντάρια, εικοσάρια και δεκάρια, ενώ σχεδόν σε όλους τους ορισμούς δέν ξέφευγε απ' το πεντάρι. Ε προφανώς δέ βοηθάει σε τίποτα ένα τέτοιο «μέτρο», είναι αποτυχημένο -και δέν είναι οτι δέν δοκιμάστηκε!...

Απ' την άλλη, άν αρχίσουμε να μετράμε όπως προτείνω επάνω, τότε η βαθμολόγηση θά 'χει ικανό δείγμα ωστε να μπορούμε να πάρουμε τη στατιστική του πράματος πιό σοβαρά.

Κλείνοντας θέλω να επαναλάβω μια πρόταση που είχα κάνει λίγο πριν την ανανέωση του σάη: μια συνεύρεση για καφέ, ποτό, μεζέ ή ό,τι ήθελε προκύψει (υπ’ όψιν, γρατζουνάω λίγο τρίχορδο και, από κάτι που διάβασα παραπάνω, κάποιος ή κάποιοι ασχολούνται με κιθάρα).

Τρίχορδο; πιό παλιός κι' απ' τον Χιώτη πιά;... :-)

(για συνάντες και λοιπά, άς τα πούμε κάπου αλλού)

#64
Galadriel

@σφυρίζων

Λοιπόν να το θέσω αλλιώς γιατί, εδώ και πάνω από μία διετία, δεν έγινα σαφής με όσους τρόπους έχω δείξει την ενόχλησή μου.

Το λέω ρητά: Δεν θέλω να ξανα-ασχοληθείς μαζί μου, δεν θέλω να αναφερθείς σε μένα με το κανονικό μου όνομα, το νικνέιμ μου ή οποιοδηποτε άλλο τρόπο. Ούτε ως αναφορά στα λεχθέντα μου, τίποτα. Δεν θέλω να ξαναστείλεις πιμί σε μένα, στον συντονισμό για μένα, δεν θέλω να στείλεις email, δεν θέλω να ξανακάνεις καμία προσπάθεια επικοινωνίας. Δεν θέλω να ξαναμιλήσεις σε άλλον για μένα. Εντός ή εκτός σλανγκ.

Εσύ ξέρεις γιατί. Τους υπόλοιπους δεν τους αφορά.

Οποιαδήποτε αναφορά στο όνομά μου εκ μέρους σου εδώ μέσα θα διαγράφεται. Ως χρήστρια θα το απαιτούσα από το συντονισμό, τώρα είναι πιο απλό.

Παρακαλώ συνεχίστε.

Edited by MT
#65
σφυρίζων

Σεβαστό. Παρακαλώ να είναι αμοιβαίο.-

#66
soulto

Εμένα τελικά δεν μ΄ αρέσουνε οι πολλές δημοκρατικότητες (στις ιστοσελίδες). Οδηγούνε στο μπάχαλο, οδηγήσανε στο παρελθόν, και δεν μ΄ αρέσει το μπάχαλο. Δεν βρίσκω νόημα να μετράμε ψήφους για το ποιανού του αρέσει η βαθμολογία και ποιανού δεν του αρέσει. Η βαθμολογία κόπηκε και τέλος, αυτό είναι και σ΄ όποιον αρέσει. Μ΄ αρέσει που υπάρχει μια ομάδα που παίρνει αποφάσεις και τις εφαρμόζει και απλά τυχαίνει να συμφωνώ με όλες τις αποφάσεις της, μέχρι τώρα

betatzis (υπογράμμιση σούλτω)

Ο δημοκρατικός είναι ο καλύτερος τρόπος που έχει εφευρεθεί απ' τον Homo sapiens για να λειτουργεί συλλογικά και είναι ποιοτικό χαρακτηριστικό, είτε υπάρχει, είτε όχι, δεν έχει πολύ και λίγη δημοκρατία.
Το ίδιο κι ο γύψος. Ή θα μπεις στο γύψο ή δε θα μπεις αλλά θα στύψεις το μυαλό σου να βρεις προσφορότερες λύσεις για το πρβμ (απ' το να ασκεί πχ. πολιτική για τον πολιτισμό η Δέσποινα Παπαδοπούλου).

Όταν η εξουσία εκχωρείται σε μια ομάδα, γιατί "δεν μας αρέσει το μπάχαλο", φτάνει αργά ή γρήγορα -ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΦΤΑΝΕΙ- η στιγμή που οι αποφάσεις ΔΕΝ μας βρίσκουν σύμφωνους. Τότε τί κάνουμε, οέο, που μάθαμε στις πατερίτσες, στις πατερνάλες, στις παραμύθες και δεν χειραφετηθήκαμε ποτέ; Ξαναοέο.

#67
iron

και γω είμαι κατά της βαθμολογίας.

ντισκλέιμερ: ξαναμπαίνω στη μαύρη τρύπα μου κ σχωράτε με που (θα) απέχω γενικά από το νέο σλανγκρ που τόσο περίμενα, αλλά είναι θέμα ανωτέρας βίας και δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό. Σι γιου όποτε, και ελπίζω σε καλύτερο μουντ.

#68
vikar

Όταν η εξουσία εκχωρείται σε μια ομάδα, γιατί "δεν μας αρέσει το μπάχαλο", φτάνει αργά ή γρήγορα -ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΦΤΑΝΕΙ- η στιγμή που οι αποφάσεις ΔΕΝ μας βρίσκουν σύμφωνους. Τότε τί κάνουμε, οέο, που μάθαμε στις πατερίτσες, στις πατερνάλες, στις παραμύθες και δεν χειραφετηθήκαμε ποτέ; Ξαναοέο.

σούλτο

Ε τότε πάμε σ' άλλη σελίδα, φτιάχνουμε δικιά μας, ανοίγουμε δικό μας μπλόγκ... (Νομίζω τό 'πε ήδη και ο μπετατζής, σε πρόλαβε.) Γαμώ δεν είναι; που το ίντερνετ είναι τόσο δημοκρατικό;

Πάντως, δέ βλέπω πώς οι γενικότητες προχωρούνε τη συζήτηση περι βαθμολογίας. Θα μου πείς, έτσι ξαναφρεσκάρουμε τα προφανή. Πάσο.

#69
donmhtsos

Τρίχορδο; πιό παλιός κι' απ' τον Χιώτη πιά;..

από vikar

Είπαμε ότι είμαι κάποιας ηλικίας, αλλά όχι τόσο. Απλώς "έπιασα" τό όργανο στα -αντα και δεν πηγαίνανε τα δάχτυλα σε δεξιοτεχνίες. Επί πλέον από μικρός είχα ρεμπέτικα ακούσματα και αγάπησα το ρεμπέτικο πριν γίνει μόδα. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως δεν παίζω κι άλλα (όπως και όσα μπορώ βέβαια). Κατά τα λοιπά είμαι διαθέσιμος για να συμπαίξω με όποιον ενδιαφέρεται, αφού κάνουμε καμιά προβούλα πρώτα. Υπάρχει χώρος διαθέσιμος, καθώς και δυό κιθάρες (κλασσική και ακουστική), έτσι που δεν χρειάζεται να κουβαλήσει όργανο για την πρόβα ο συμπαίκτης.

Όσοι πιστοί...

#70
soulto

Ε τότε πάμε σ' άλλη σελίδα, φτιάχνουμε δικιά μας, ανοίγουμε δικό μας μπλόγκ... (Νομίζω τό 'πε ήδη και ο μπετατζής, σε πρόλαβε.) Γαμώ δεν είναι; που το ίντερνετ είναι τόσο δημοκρατικό;

βικαρ
Επίσης μπορούμε να πετάμε τη μπάλλα στην εξέδρα και να θυμόμαστε τη δημοκρατικότητα του ίντερνετ ...

#71
soulto

Αν υπάρξει ξανά βαθμολογία/αξιολόγηση, ιδού μια ιδέα που βρήκα απ' τα παλιά:

(...) να μη εμφανίζεται το όνομα του λημματοδότη μέχρι να ψηφιστεί από ικανό αριθμό σλάνγκων. Εναλλακτικά, το όνομα να εμφανίζεται μόνο αφού κάποιος έχει ήδη ψηφίσει το συγκεκριμένο λήμμα. Έτσι ίσως περιοριστεί το στρεβλό φαινόμενο να ψηφίζονται «προσωπικότητες» και όχι λήμματα.

Πηγή εδώ

#72
σφυρίζων

Τώρα που έπεσαν λίγο οι τόνοι, ας ξαναπιάσουμε το θέμα της αξιολόγησης.

Από την παραπάνω κουβέντα προκύπτει ότι υπάρχει έντονος «διχασμός» σχετικά με το παλιό σύστημα αξιολόγησης. Για να αποφύγουμε στείρες και κυκλικές αντιπαραθέσεις, όσοι πιστεύουμε στην χρησιμότητα της αξιολόγησης θα πρέπει να πεοτείνουμε κάποια "ολοκληρωμένη" εναλλακτική προσέγγιση που να μην κουβαλάει τις όποιες αμαρτίες του παρελθόντος.

Καταθέτω ωσεκτουτού μερικές σκέψεις που προέκυψαν από συζήτα με ορισμένους άλλους σλάνγκους για ένα σχήμα με τρία πεδία λάϊκ (εν προκειμένω "σπεκ") για:

  • Το αξιόσλανγκο του λήμματος

  • Την ορθότητα & πληρότητα του ορισμού

  • Το εάν έχουμε ακούσει το λήμμα να χρησιμοποιείται / εάν το εκφέρουμε οι ίδιοι

Τα «σπεκ» ας είναι μόνο θετικά, ώστε να αποκλείονται οι κακόβουλες ενέργειες. Ίσως να ήταν καλό να φαίνεται και η ταυτότητα όσων κατέθεσαν τα «σπεκ», όπως φουμπού.

Και τι να κάνουμε ωσαννά φορά τις παλιές βαθμολογίες; Θα’ λεγα να τις ξεχάσουμε, ας αρχίσουμε από μηδενική βάση.

Τέλος, πεοτείνεται δυνατότητα «σπεκ» και για τα σχόλια σλάνγκων (πράγμα που έχουν προτείνει κατά καιρούς πολλοί).

Τι λέτε;

#73
vanias

Αφού προτείνεις εντελώς άλλη δομή, λογικά ,αν ευοδωθεί, θα είναι δύσκολο να διασωθεί η παλιά βαθμολογία.κι είναι κρίμας αν μη τι άλλο για θα χαθεί ένας δυσαναπλήρωτος και συλλογικός κόπος. Εγώ είμαι μέσα.

#74
σφυρίζων

Με την νέα δομή θεωρητικά θα μπορούσε να μην χαθεί η παλιά βαθμολογία: κάθε παλιά βαθμολογία "λήμματος" από 3 αστέρια και πάνω να μεταφράζεται σε ένα σπεκ στην κατηγορία "αξιόσλανγκο" (αντίστοιχα τα παλιά αστέρια των ορισμών σε σπεκ για κατηγορία «ορθότητα ορισμού) . Αυτό απλώς αφήνει κενό το τρίτο πεδίο αξιολόγησης.

Δεν ξέρω όμως πόσο μπελαλίδικο είναι από τεχνικής πλευράς.

#75
soulto

Συμφωνώ με τον Σφυπροτείνοντα και προσθέτω οτι αν είναι δυνατόν τεχνικά, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να καταγράφεται ΑΥΤΟΜΑΤΑ από το σύστημα, το ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ χρησιμοποιήθηκε ο συγκεκριμένος ορισμός σε άλλους ορισμούς, σχόλια εντός του σλανγκρ (ή μήπως και εκτός;).

Κατά τα άλλα η δυνατότητα για μόνο θετική βαθμολόγηση είναι κτγμ ότι πρέπει. Ούτε εντάσεις, αλλά και τρόπος επιβράβευσης και κάποιας αξιολόγησης.
Αντί για λάϊκ ή σπεκ, θα προτιμούσα το ΟΥΓΚ, ασυζητητί.

#76
Rebelais

Παιδιά σόρι, είναι τεράστιο το thread για να το διαβάσω όλο :-P Μπορεί να συζητήθηκαν τα επιχειρήματα ήδη, αλλά κτγμ η βαθμολογία είναι σημαντική, γιατί 1) έτσι μπορεί κάποιος να ανασύρει εύκολα τα πιο αξιόσλανγκα λήμματα ώστε να μην πρέπει να βγάλει τα μάτια του να ξεσκαρτάρει και 2) όντως έτσι διατηρείται μια ποιότητα. Αλλιώς το slang.gr θα καταλήξει σαν το urban dictionary. ΔΕΝ είναι δύσκολο από τεχνικής πλευράς να προστεθεί κάτι σαν like system. Όπως π.χ. στο 9gag, τα ωραία ποστς ανασύρονται εύκολα, τα χειρότερα θάβονται στο συρφετό. Άλλωστε, όταν σου δίνεται η ευκαιρία να εκφράσεις δημοσία μια άποψη, που θα διαβαστεί, πρέπει να δίνεται και η ευκαιρία σε άλλον να την κράξει ή να την επικροτήσει. Είναι βασικό αυτό.

#77
σφυρίζων

Αλλιώς το slang.gr θα καταλήξει σαν το urban dictionary.

Rebelais

Πες τα Χρυσόστομος

#78
soulto

Τι γίνεται με το θέμα της αξιολόγησης (όποιας μορφής) αγαπητοί σύσλανγοι;

Το σλανγκεπώνυμο πλήθος εκφράστηκε όσο γινόταν, δυστυχώς μέσα σε εντάσεις, ράμματα γούνας, παρελθοντολογία.

Βλέπω τα πράγματα να λιμνάζουν, τα αναιμικά σχόλια που γίνονται δεν υποκαθιστούν την ανάγκη επιβράβευσης των καλών ορισμών και το μόνο που μένει είναι οι από καιρού εις καιρόν καταδρομικές κάποιων μοντς που τα τα παίρνουν στο κρανίο με τα αίσχη που ανεβάζουν κάποιοι που επιμένουν να γράφουν. Έτσι αρχίζει νέος κύκλος εσωστρέφειας και μιας ωραίας ατμόσφαιρας.

Νομίζω οτι πρέπει να δίνεται δυνατότητα θετικής αξιολόγησης, μόνο θετικά σημεία βρίσκω σ' αυτό. Είμαστε υπέρ της σούπας; Εγώ άμα είναι για πατσά, ναι.

#79
σφυρίζων

Συμφωνώ 100%

Αντιγράφω μια σκέψη που έγραψα εδώ:

.. χρειάζεται κάποιο σχήμα αξιολόγησης (δεν αναφέρομαι σε βαθμολογία). Αυτό θα μπορούσε πιχί να γίνεται μέσω κάποιου μηχανισμού (ελλείψει καλύτερου όρου, ας πούμε “like”) που να αξιολογεί λήμμα κι ορισμό. Εάν αυτά αξιολογηθούν θετικά από έναν ικανό αριθμό σλάνγκων (χρηστών & συντακτικής ομάδας), τότε ο ορισμός θα μπορούσε να φέρει ένα "σύμβολο πιστοποίησης αξιοπιστίας τ. σλανγκo-ISO" προκειμένου να ξεχωρίζει η ήρα από το στάρι και να μην μπερδεύεται ο «ερευνητής». Μια ιδέα, σκεφτείτε την.

#80
patsis

Εσείς δεν αντέχετε μια κριτική με λόγια χωρίς να φαντάζεστε προσωπικές επιθέσεις και κομματικά κίνητρα και θα αντέχετε χαμηλές βαθμολογίες;

Βασικά αυτή η επιμονή στη σημασία της βαθμολογίας είναι που κατέστρεψε την ίδια την ευχαρίστηση (ακόμα και την λειτουργικότητα) της βαθμολογίας για όλους μας. Τόσο τώρα, με την ατελείωτη γκρίνια και το σκάλωμα, όσο και παλαιότερα με, δυστυχώς, αρκετά επιθετικότερες αντιδράσεις (από χρήστες που έχουν πλέον αποκλειστεί).